Kolloidala produkter för in situ-sanering – praktiska exempel

Webinar Highlights

Språk: Svenska
Presentatör: Jonny Bergman, Sheeba Environmental Engineering AB

På senare år har det kommit fram allt fler produkter för in-situ sanering som bygger på att ämnen som normalt inte är flytande, men beter sig som vätskor och kan flöda in i genomsläppliga jordar på liknande sätt som en vätska. I dessa kolloidala vätskor har t.ex. aktivt kol eller järn malts ner till mikrometerskala och hålls i suspension med hjälp av polymerer. De kan fylla ut en jordvolym, och när suspensionen släpper stannar kvar och blir verksamma snabbt och över lång tid. Dessa produkter finns numera med flera olika användningsområden, exempelvis sorption (PlumeStop och PetroFix) och kemisk reduktion (s-mZVI). Samtliga kan dock kombineras med exempelvis biologisk behandling.

Webinariet beskriver funktionen och fördelarna med dessa in-situ tekniker, med några praktiska exempel där dessa tillämpats. Värd för webinariet var Jack Shore från Regenesis. Webinariet hölls på svenska av Jonny Bergman som är Sveriges ledande expert på att designa och genomföra in situ-saneringar.

Kolloidala produkter för in situ-sanering – praktiska exempel
Ready to get started?

Our technical experts will work with you to design tailored remediation solutions that effectively address PFAS, chlorinated solvents, and petroleum hydrocarbons—helping you achieve your site goals with confidence.